201907.16
7

ŞİRKETLER DE UYAPTA BULUNAN DOSYA KAYITLARINA ERİŞİM SAĞLAYABİLİRLER,Esra YELEKÇİ

ŞİRKETLER DE UYAPTA BULUNAN DOSYA KAYITLARINA ERİŞİM SAĞLAYABİLİRLER.

Kurumsal şirketler de şahıslar gibi zaman kaybı olmaksızın Uyap Kurum Portal üzerinden mevcut dosyalarını sorgulayabilir. Bunun nasıl yapılacağını hep birlikte inceleyelim.

Uyap Kurum Portal nedir? Buradan nelere ulaşabiliriz ?

Uyap Kurum Portal sayesinde adliyelere giderek dava bilgileri hakkında bilgi almak için harcanan zaman, emek ve mesai masrafı ortadan kaldırarak, daha etkin yollardan yargıya erişim sağlamaktadır. Yasal sürelerin kolayca ve doğru bir şekilde tespit edilmesi, yargılamanın daha kısa sürede sonuçlandırılması, mahkeme işlerinin düzen ve denetim altında tutulması sağlanarak bu konuda yaşanması muhtemel hak kayıplarının ve yersiz mağduriyetlerin yaşanmasını engelleyecektir.

Kurum Portal’dan şirketinize ait aşağıdaki verilere ulaşabilirsiniz.

  • Kuruma Ait Dosya Sorguları
  • Dosyaya İlişkin İstatistiki Veriler
  • Hazırlanmış Raporlar
  • Dosya Takip
  • Safahat İşlemleri
  • Duruşma Takip

UYAP KURUM PORTAL KURULUMU İÇİN GEREKLİ AŞAMALAR

1- Uyap Kurum Portal’ a erişmek için öncesinde E-imza alınarak bilgisayarınıza, sistemin yüklenmesi gerekmektedir. “http://www.eimza.com/” adresinden şirketiniz için e-imza temin edebilirsiniz. Şirketlerin Uyap portala girişi için aşağıdaki evrakları E-imza ile Uyap üzerinden göndermesi gerekmektedir. Sözleşme ve dilekçe evraklarınızı Uyap Editör programı ile doldurmanız ve e-imza ile imzalamanız gerekmektedir. Uyap editörüne “http://www.uyap.gov.tr/Uyap-Editor “linkten ulaşabilirsiniz.

2- Uyap Portal kaydı için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

2.1- UYAP Kurum Portal kullanım talepli dilekçe (Elektronik veya Mobil İmzalı) http://kurum.uyap.gov.tr/main/destek/ozel_kurum_basvuru_dilekcesi.udf

(ikinci paragraftaki uyap editörü kurulduktan sonra açılacaktır.)

2.2- Kurum Portal kullanımına ilişkin Sözleşme (Elektronik veya Mobil İmzalı)

http://kurum.uyap.gov.tr/main/destek/kurum_portal_sozlesmesi.udf

(ikinci paragraftaki uyap editörü kurulduktan sonra açılacaktır.)

2.3- İmza Sirküleri

2.4- Ticaret Sicil Gazetesi (Varsa Unvan Değişikliği Gazetesini ek yapınız.)

*Not: 1)İşlemlerin doğru ve zamanında yapılabilmesi için Dilekçe ve Sözleşme haricinde ki dosyalar taranarak gönderileceği için, EK olarak gönderilecek evrakların OKUNAKLI olmasına dikkat ediniz.

3- Kurum Portal ‘a Nasıl Abone Olunur ?

3.1-İlgili evraklar hazırlandıktan sonra http://kurum.uyap.gov.tr giriş yapılır.

3.2-Giriş butonuna tıklandıktan sonra giriş seçeneklerinden herhangi biri seçilir. Örnek olarak E-imza seçerek devam ediyoruz. Yeni UYAP Uygulaması ile Giriş seçildikten sonra küçük bir dosya indirilmesi gerekmektedir, “Sakla” denilerek indirilen program açılır.

 

 

3.3-Açılan UYAP E-İmza Girişi uygulamasında bulunan Kurum Portal kısmı işaretlenir ve sonra e-imza şifresi yazıldıktan sonra “imzala” butonu yardımı ile sisteme giriş yapılır.

3.4-Açılan Kurum Portal Sayfasından “Başvuru ve Yenileme İşlemleri” menüse tıklanır. Yeni Başvuru yapılacak ise “Yeni Başvuru” butonu yardımı ile ilgili menü açılır. Firmanıza ait ” Mersis no  ” veya “Vergi no” bilgilerinden birini yazılır ve sorgula denilir.

3.5-Sayfanın sağ kısmında Firma ünvan bilgilerini kontrol edildikten sonra “devam et ” butonuna tıklanır ve 2. adıma geçilir.

3.6-Sizden istenilen bilgiler doğru bir şekilde doldurulduktan sonra “devam et” butonuna tıklanır ve son adım olan 3.adıma geçilir.


3.7-İlgili kısımların doğruluğu kontrol edilir ve “Tamamla” butonu tıklanır.

3.8-“Evrak gönder” butonu tıklanır ve açılan kısımdan “Kurum Başvuru Sözleşmesi” seçilerek doldurmuş olduğunuz Kurum Başvuru Sözleşmesi evrakı bilgisayarınızdan seçilerek ekle denir. Bu işlem diğer 3 evrak içinde geçerlidir.

3.9-Tüm evrakları ekledikten sonra “Evrak Gönder” butonu tıklanır ve başvuru işlemi tamamlanır.

 

Evrakların sisteme yüklenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

1) Başvurunun sözleşme imzalamaya yetkili kamu kurum veya Şirket yetkilisi/müdürü tarafından yapılması gerekmektedir. (Bu kişi imza sirkülerinde yetkili kişi olmalıdır)

2) Sözleşme örneklerine aşağıdaki linklerden ulaşılabilmekte olup sözleşme üzerinde ilk sayfadaki noktalı bölümlere ŞİRKET / KURUM UNVANI ve son sayfadaki ayrılan bölüme ADRES, İLETİŞİM BİLGİLERİ’nin girilmesi, bunların haricinde sözleşmenin herhangi bir maddesinde değişiklik yapılmadan imzalanması ve gönderilmek üzere bilgisayarınızın masaüstüne kaydedilmesi gerekmektedir.

3) Kamu Kurumları ve Şirketler için istenilen evraklar değişiklik gösterdiğinden, buna göre aşağıdaki evrakların dilekçe ve sözleşme elektronik veya mobil imzalı olacak şekilde, diğer evrakların ise okunaklı taranmış hallerinin masa üstünde hazır edilmesi ve başvuru işlemlerine geçilmesi gerekmektedir.

4) Usulsüz olarak yapılan başvurularda her türlü hukuki ve cezai ( Sözleşme ve Evraklar üzerinde değişiklik, tahrifatlar v.b şeklinde) sorumluluğun başvuruyu yapana ait olacağının bilinmesi gerekmektedir.

Şirketlerin hukuki durumunun net bir şekilde görülebilmesi, böylelikle şirketin hukuki röntgeninin analizi için uyap kaydının oluşturulması, fayda sağlayacak bir adım olacaktır. Bu tür bir kaydın yapılması özellikle şirketlere hizmet sunan avukatların da şirketin hukuki geçmişi hakkında bilgi sahibi olması ve daha etkin hukuki hizmet için faydalı olacaktır.


Yazan : Esra YELEKÇİ ( MTN Hukuk – Mali İşler Sorumlusu )