Biz MTN olarak disiplinli, sağlam karakterli, çalışkan insanlardan oluşan, yüksek ideallere sahip bir ekibiz. Başarımızın dinamosu bu değerlerdir. Bizim için sorunları çözmek, hem bir sanat hem de bir keyiftir.”  diyerek MTN Hukuk ve Arabuluculuk’un kültürünü ifade eden METİN;

Almanya’daki eğitimi ardından Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2001 yılında mezun olmuştur. İki ayrı yüksek lisans derecesine sahip olup, Marmara Üniversitesi’nde “ Uluslararası İşletmecilik ”, Birleşik Krallık (İngiltere)  Cardiff Üniversitesi’nde “ Uluslararası Ticaret Hukuku ” alanında yüksek lisans yapmıştır.

Ülkemizin saygın bir holdinginde 2003 - 2010 yılları arasında 5 yılı Hukuk Müşaviri olarak toplamda 7 yıl görev yapmıştır.

50’den fazla  ülkede hukuki hizmet sunan, Global Business Lawyers Alliance’ın (GBL) dünya başkanıdır. Küresel  Hukuk Büroları birliğine başkanlık yapan tek Türk avukattır.

Ticaret Hukuku, Şirketler Hukuku, Şirket Yapısal Değişiklikleri (Şirketlerin Yapılandırılması, Aile Anayasası, Şirket Revizyonu, Yasal Uyum Süreçleri, Holdingleşme, İç Yönerge Düzenlemeleri, Devralma, Birleşme, Bölünme, Tür Değiştirme vb ), Pay Sahipleri Uyuşmazlıkları, Yönetim Kurulu Anlaşmazlıkları, Uluslararası Ticaret Hukuku,  Sözleşmeler Hukuku, Tahkim alanlarında yüksek düzeyde tecrübeye sahiptir.

Birleşmiş Milletler Hukuku, Dünya Ticaret Örgütü Hukuku özel ilgi alanlarıdır.

Ülkemizin ilk arabulucularındandır. Ticari Arabuluculuk, Şirketlerarası Arabuluculuk, Yönetim Kurulu Krizlerinde Arabuluculuk, Uluslararası Ticari Arabuluculuk konularında uzmandır. Ülkemizde ve yurtdışında, arabuluculuk alanında panel, seminer ve konferanslarda konuşmacı olarak yer almaktadır. Görüşlerine yazılı ve görsel medya tarafından sıklıkla başvurulan bir hukukçudur. Tahkim hakemliği yapmaktadır.

Bir dönem İzmir Göztepe Spor Kulübü Disiplin Kurulu Başkanı, TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu ve TFF Kulüp Lisans Kurulu üyeliği yapmıştır. Eski bir futbol hakemidir. Türkiye’nin çeşitli illerinde 300 kadar müsabaka yönetmiştir.

Muhtelif dergilerde yayımlanmış çok sayıda yazısı – makalesi bulunmaktadır. Noterlik belgesi ve özellikle ticari konularda sayısız sertifika sahibidir. “ Uluslarası Ticari Tahkimde ve Türk Milletlerarası Ticari Tahkim Hukukunda İhtiyati Tedbirlerin Önemi ” konusunda İngilizce dilinde tezi bulunmaktadır.

Kadir Has Üniversitesi’nde “ Yönetim Kurulu Krizleri ve Çözüm Yolları ” alanındaki doktora tezi çalışmasıyla, doktora eğitimini tamamlama aşamasındadır.

Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.