202003.22
0

65 YAŞ VE ÜSTÜ İLE KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE YASAĞA AYKIRI DAVRANILMASI DURUMUNDA OLASI CEZALAR, Av. Hakan HARMANKAYA

65 YAŞ VE ÜSTÜ İLE KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE YASAĞA AYKIRI DAVRANILMASI DURUMUNDA OLASI CEZALAR

                                    Av. Hakan HARMANKAYA

Ülkemizde Corona Virüsü (Covid-19) ile yürütülen mücadeleler kapsamında 21.03.2020 tarihinde geç saatlerde İçişleri Bakanlığı tarafından önemli bir genelge yayınlanmıştır.  Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart 2020 saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri  sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandı.

Ülkemizde corona virüsü ile mücadeleler gündemin en önemli noktası olsa da; gerek sosyal medyada gerekse cadde ve sokaklarda özellikle vatandaşlarımızdan yüksek risk grubunda olanların konuya gerekli ciddiyeti göstermemeleri neden ile idare tarafından bu şekilde önemli bir karar alındığı anlaşılmaktadır.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu gece (21 Mart Cumartesiyi 22 Mart Pazara bağlayan gece) yarısı saat 24.00 itibarıyla 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır.” ifadesine yer verilmiştir.

Haliyle vatandaşlarımızın can güvenliğini korumayı amaçlayan bu idari karara karşı muhalefet edilmesi halinde vatandaşlarımızın karşılaşacağı hukuki yaptırımların ne olacağı yazımızın konusunu oluşturmaktadır.

Türk Ceza Kanunun 195. maddesinde “Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” hükmü bulunmaktadır.

Bu hükümden de anlaşılacağı üzere İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bu karara uyulmaması halinde vatandaşlarımız hakkında Türk Ceza Kanunun 195. maddesi gereğince 2 (iki) aydan bir 1 (yıla) kadar hapis cezası istemli kamu davası açılabilecektir.

Bununla birlikte İl İdare Kanunun 11. ve 66. maddeleri gereği yasağa aykırı davranan vatandaşlarımız hakkında Kabahatler Kanunun 32. maddesi uyarınca ayrıca idari para cezası da uygulanmaktadır.